podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Jemen - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Jemen - wiza, ambasady, przepisy

Sana     
jemen
Jemen - podróże do JemenuJemen - mapa krajuJemen - spis artykułów i galeriiJemen - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeJemen - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaJemen - szczepienia, zdrowie, poradyJemen - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROJemen - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOJemen - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Jemenu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Jemenu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP o wizę pobytową mogą ubiegać się w Ambasadzie Republiki Jemeńskiej w War­szawie. Brak możliwości uzyskania wizy na przejściach granicznych. Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej. Przy wjeździe wymagana jest co najmniej 6-miesięczna ważność paszportu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. W przypadku przedłużenia pobytu należy wznowić ważność wizy w Biurze Imigracyjnym. Wwożoną walutę trzeba zadeklarować na lotnisku. Wymiany dewiz na riale dokonuje się w kantorach prywatnych.
Informacje dla kierowców
Mimo że Jemen nie jest stroną konwencji o ruchu drogowym z 1968 r., międzynarodowe prawo jazdy w zasadzie jest uznawane przez 90 dni od daty wjazdu.
Podróżowanie po kraju
Podróż indywidualnego turysty po Jemenie jest możliwa dopiero po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia Policji Turystycznej. Policja nie wydaje zgody na podróże w regiony objęte konfliktami zbrojnymi.
Przepisy celne
W Jemenie obowiązuje prohibicja i zakaz przywozu jakiegokolwiek alkoholu. Bagaże turystów poddawane są dokładnej kontroli celnej.
Bezpieczeństwo
W związku z walkami sił rządowych z rebeliantami Al-Huthi w Republice Jemeńskiej utrzymuje się napięta sytuacja wewnętrzna, z którą wiążą się potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców, zwłaszcza w regionach kraju poza stolicą Saną. Zaleca się obywatelom polskim planującym podróż do tego państwa zachowanie szczególnej ostrożności, w tym powstrzymanie się od wyjazdów poza Sanę bez uzyskania gwarancji odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dodatkowo należy pamiętać, iż cały basen Zatoki Adeńskiej oraz połud­niowa część Morza Czerwonego są akwenami zagrożonymi piractwem. Zaleca się maksymalne ograniczenie żeglowania po tych akwenach, szczególnie na małych jednostkach, oraz utrzy­mywanie bezpiecznej odległości od brzegu i zawijanie wyłącznie do dużych portów w regionie (Aden, Dżibuti, Al-Hudaida). Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą oraz porwaniami. Nie zaleca się indywidualnych wyjazdów ze stolicy na prowincję. Podróżując po kraju, należy korzystać z usług agencji turys­tycznych, co gwarantuje niezbędne minimum bezpieczeństwa. Dzienny koszt wynajęcia samochodu z kierowcą i ochroną wy­nosi ok. 100 USD.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Jemenie
Fajj Attan Area, Sana’a, Yemen
P.O. Box 16168
tel.: (00-967 1) 413 523 do 4
fax: (00-967 1) 4136 47
e-mail: polemb@y.net.ye
www.y.net.ye/polemb

Konsulat Honorowy RP w Adenie
Konsul honorowy Abdul Karim Alsheibani (języki: angielski, arabski)
Sheibani Bldg. Al-Aqaba Roundabout, Maalla- Aden
P.O. Box: 4333, Maalla- Aden
tel.: (00-967 2) 242 222
fax: (00-967 2) 244 616
e-mail: Sheibani-group@y.net.ye
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Jemenu
ul. Zycięzców 18
03-941 Warszawa
tel.: 617 60 25-26
fax: 617 60 22
warsaw@yemen-embassy.pl
yemen-embassy@yemen-embassy.pl
www.yemen-embassy.pl